SklaLogo.gif (211280 bytes)USTANOVA

za  novo

Pediatrično kliniko v Ljubljani

TRR:05100-8010447959

Otrocipo.gif (7966 bytes)

Aktualno za leto 2002


ZAHVALA DONATORJEM V AKCIJI ZA NOVO PEDIATRIČNO KLINIKO V LJUBLJANI

 Ljubljana, 18. december 2002

Decembra se Uprava ustanove za novo pediatrično kliniko v Ljubljani tradicionalno simbolično zahvali vsem donatorjem, ki so v tekočem letu prispevali za novo Pediatrično kliniko in še posebej glavnim in velikim donatorjem. Letos so postali glavni donatorji (prispevajo več kot 3 milijone tolarjev) AGENCIJA IMELDA d.o.o., EMMA d.o.o., SEAM d.o.o. in ponovno SLOVENSKA NARODNA PODPORNA JEDNOTA, ki tako postaja največji donator v akciji, ki traja že od decembra 1994. Veliki donatorji so postali (prispevajo več kot pol milijona tolarjev): ponovno ASTEC d.o.o., GRADBENO PODJETJE GROSUPLJE d.d., KUCHAR Marija, LUKEM d.o.o., MLADINSKA KNJIGA ZALOŽBA d.d. in SLOVENSKA INVESTICIJSKA BANKA d.d.

Zahvale pa so prejeli Uroš Deu, Vojko Kercan, MOTOMEDIA, Dragica Papež, Robert Perič, PRO PLUS ( POP TV in KANAL A), Sašo Urukalo in TV PIKA.

Zahvale je izročil generalni direktor Kliničnega centra v Ljubljani prof.dr.Primož Rode, dr.med, sicer aktiven član Ustanove za novo pediatrično kliniko v Ljubljani od ustanovitve leta 1994 dalje.

Skromne slovesnosti se je ob članicah in članih uprave Ustanove za novo pediatrično kliniko v Ljubljani ter vodstvu Kliničnega centra udeležil tudi častni pokrovitelj akcije za izgradnjo nove Pediatrične klinike v Ljubljani predsednik Republike Slovenije gospod Milan Kučan, ki se mu je uprava zahvalila za pomoč v akciji vse od začetka akcije leta 1994.

Tisti, ki poznajo dejavnosti stare Pediatrične klinike in razmere, v katerih se zdravijo hudo bolni otroci in mladostniki iz vseh koncev Slovenije, se sprašujejo, kako je mogoče, da se gradnja tako vleče in kako je mogoče, da nova pediatrična klinika še ni zgrajena. Veliko pa se jih sprašuje, kako je bil porabljen denar, ki je bil zbran v zadnjih osmih letih.

Sredstva iz donacij ( 330 milijonov tolarjev) so bila namensko porabljena za financiranje odkupov zemljišč in nakup nadomestnih stanovanj ter priprave na gradnjo, ko v državnem proračunu še ni bilo dovolj namenskega denarja za izgradnjo prepotrebne otroške bolnišnice, ki ga je predpisoval veljavni zakon. 71 milijonov tolarjev je dolgoročno vezanih in po sklepu uprave bodo zbrana sredstva v bodoče namenjene nakupu opreme za novo Pediatrično kliniko.

Zakaj torej bolnišnice še vedno ni?

Priprave na gradnjo so bile izjemno zahtevne, tudi zaradi denacionalizacije. Potem so se pojavili pomisleki, da je novogradnja prevelika. Stroka je utemeljevala vsak prostorček posebej. Vsi smo si želeli boljše pogoje, kot jih imajo danes bolni otroci in mladostniki v stari Pediatrični kliniki na Vrazovem trgu 1 in na Ulici stare pravde 4. Nenazadnje smo želeli tudi boljše pogoje za zaposlene in možnost za nadaljnji razvoj, saj bolnišnice ne gradimo za nekaj let, ampak za desetletja. V ospredju je bila tudi humanizacija hospitalizacije in možnost sobivanja z enim od staršev.

Prepričani smo, da nekatere v javnosti prisotne pripombe o prerazkošni stavbi izhajajo iz nepoznavanja dejavnosti, ki jo Pediatrična klinika izvaja že danes in jo bomo samo preselili na novo lokacijo.

Zadnje tedne se izkazuje, da tudi zadnja priporočila oziroma zmanjšanje iz revizije avstralskega revizorja ne prenesejo presoje stroke in zahtev obstoječe dejavnosti tako, da jih nikakor ni mogoče v celoti upoštevati. Potrjuje se, da je bil projekt nove Pediatrične klinike, ki je bil deležen velikega števila revizij, ob izdaji gradbenega dovoljenja 4. decembra 2001 že skorajda takšen, kot bo šel v gradnjo v naslednjem letu, z izjemo Kliničnega oddelka za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo, ki bo po sklepu ministra iz leta 2001 zaradi odkupa Zavoda za varstvo pri delu v celoti umeščen v stavbo nove Pediatrične klinike v Ljubljani. V skladu s predlogi ministra bodo vsi specialni laboratoriji Pediatrične klinike umeščeni v sedanjo stavbo Zavoda za varstvo pri delu, kjer bo združena celotna laboratorijska dejavnost Kliničnega centra.

Ministrstvo za zdravje zagotavlja, da se je gradnja že začela s prestavitvijo komunalnih vodov na lokaciji nove pediatrične klinike, v naslednjem letu se začno gradbena dela ( razpis za izkop gradbene jame je že v teku) in leta 2005 naj bi bila nova pediatrična klinika zgrajena. Že malo prej bomo začeli z javnimi razpisi iskati potrebno opremo, ki ne bo vključena v investicijo, ki jo financira država, zato bodo sredstva, ki jih zbira Ustanova za novo pediatrično kliniko v Ljubljani tudi v bodoče izjemno pomembna. V maju 2006 naj bi nova pediatrična klinika odprla vrata otrokom in mladostnikom od 0 do 19 let, ki prihajajo v Ljubljano iz vse Slovenije.

Vsem, ki ste in boste prispevali, iskrena hvala.

Za ustanovo za novo pediatrično kliniko v Ljubljani

Biserka Marolt Meden, predsednica uprave


NOVA PEDIATRIČNA KLINIKA BO KONČANA LETA 2006!

 V Ljubljani, 16. oktobra 2002

 

V upravi smo že spomladi ugotovili, da se obljube o začetku gradnje nove PK ( poleti 2002) ne bodo uresničile, zato smo želeli vzpodbuditi Ministrstvo za zdravje in Vlado, da spoštuje sprejete zakone in pospeši začetek in dokončanje izgradnje nove PK. V ta namen smo organizirali zelo odmevno akcijo zbiranja podpore preko elektronske pošte. Naš protest nad nerazumnim zavlačevanjem zaradi številnih revizij in racionalizacij in zahtevo, da se končno začne in v rokih konča z gradnjo, je podprlo izjemno veliko število državljanov in državljank in še posebej staršev hudo bolnih otrok in mladostnikov, ki nas dnevno opozarjajo, da so razmere v stari Pediatrični kliniki naravnost nevzdržne.

Ta teden nam je avstralski strokovnjak predstavil svoja priporočila, kakšna naj bi bila nova PK in kako naj bo organizirana bolnišnična pediatrična mreža v Sloveniji. Revizijo oziroma strokovno mnenje je naročilo Ministrstvo za zdravje, ki je tudi zagotovilo, da bodo tudi vse druge investicije v bodoče obravnavane z enakimi merili in striktno zahtevo po maksimalni racionalizaciji.

Ustanova za novo pediatrično kliniko v Ljubljani se je vedno zavzemala in tudi veliko naredila za to, da pediatrično kliniko čim prej zgradimo, ker jo otroci res potrebujejo Načrtovanje pa je bilo in je stvar investitorja( Ministrstva za zdravje) oziroma strok: medicinsko-funkcionalni program medicinske in vse, kar je v zvezi z načrtovanjem arhitekture ter s samo izgradnjo drugih ustreznih strok.

Obenem pa smo in bomo kot del civilne družbe vedno zagovarjali Pediatrično kliniko kot vrhunsko učno ustanovo, ki bo zagotavljala največ, kar lahko in moramo nuditi hudo bolnim otrokom in mladostnikom, saj nas nenazadnje k temu zavezuje Konvencija o otrokovih pravicah, katere podpisnica je Republika Slovenija.

Prepričani smo, da je stroka v Kliničnem centru, ki bo preučila priporočila iz Avstralije za novo Pediatrično kliniko enakega mnenja in bo zato upoštevala tudi pravice otrok in staršev in omogočila “roooming in” doječim materam (kar pomeni ustrezna postelja in ne stol za mamo po porodu ob otrokovi posteljici) in ustrezno sobivanje staršem hudo bolnih otrok in mladostnikov, ki želijo noč prebiti ob svojem otroku.

Torej strinjali smo se in se tudi bomo z racionalizacijami, ki jih je že predlagala pediatrična stroka veliko pa Ministrstvo za zdravje, vendar ne v škodo stroke in otrok.

Zahtevamo pa, da investitor ( Ministrstvo za zdravje) zagotovi vse, da bodo obljubljeni roki spoštovani!

Biserka Marolt Meden

Predsednica uprave Ustanove


PREGLED REVIZIJ PROJEKTA NOVE PEDIATRIČNE KLINIKE V LJUBLJANI

V Ljubljani, 28. novembra 2002

( v očeh zunanje opazovalke in deloma soudeleženke 1994 do danes)

Revizija 1

Na zahtevo poslancev in poslank je prvo revizijo Preliminarnega programa in osnov za arhitektonsko projektno nalogo za izgradnjo nove PK v postopku priprave Zakona o zagotovitvi sredstev za izgradnjo nove pediatrične klinike v Ljubljani opravila avstrijska konzultantska firma VAMED Consulting, Engineering and management Service LTD. Preliminarni program je bil pozitivno ocenjen, njihova priporočila so bila obravnavana in upoštevana tako v medicinsko-funkcionalnem programu kot v fazi projektiranja. Takrat bi po njihovem mnenju za novo kliniko ustrezalo 210 postelj.

Revizija 2

Elaborat, ki ga je na zahtevo Ministrstva za zdravstvo pripravila Pediatrična klinika v Ljubljani v sodelovanju s podjetjem MPM januarja 1997, je podrobno pregledala in nanj oblikovala kritične pripombe in nekatere predloge za dopolnitev “Delovna skupina za strokovno oceno medicinsko-arhitektonskega programa za izgradnjo nove PK pri MZ”, ki je

delovala od novembra 1996 do avgusta 1997

Revizija 3

Drugi dopolnjeni Medicinsko-funkcionalni program, ki je bil pripravljen in predan na MZ 23. aprila 1997 je bil predmet revizije prej omenjene delovne skupine na MZ.

Revizija 4

Tretji dopolnjeni Medicinsko-funkcionalni program za izgradnjo nove PK v Ljubljani je bil izdelan novembra 1997 in podlaga za izdelavo projektne naloge. Neto površine so takrat znašale 18.532 m2. Projektna naloga oziroma program in projektne rešitve so bile revidirane v smislu redukcije površin na zahtevo Sektorja za investicije MZ julija 1998 zaradi spremenjenega sistema arhitekturno funkcionalnih rešitev hospitalnih oddelkov ( namesto v javnem natečaju programiranega dvokoridornega sistema po sklepu razpisne komisije v enokoridorni sistem ). Bistveno izhodišče je bilo ohraniti površine v okvirih, ki jih je sprejel Zdravstveni svet RS 19.500 m2 ( + - 1.000 m2).

Po redukciji je znašal obseg neto površin 18.085 m2 ( prihranek 447 m2).

Z vsemi komunikacijami ter nujnimi energetsko-tehničnimi pogoni ter zakloniščem je znašala skupna neto površina ( brez garaž) 19.970 m2. Število standardnih postelj je znašalo 182; dnevna bolnišnica je obsegala 62 ležišč, za sobivanje je bilo predvidenih 48 ležišč ( doječa mama oziroma eden od staršev).

Revizija 5

Idejni projekt za novo PK ( po javnem razpisu v letu 1998 je bil za izvajalca izbran BIRO 71) je bil narejen in sprejet do leta 1999 ( datum MZ?).

Začelo se je delo na pripravi projekta za gradbeno dovoljenje. Sočasno so si na zahtevo MZ sledile številne ( interne ) redukcije oziroma revizije.

Pregled površin PGD-ja iz februarja 1999 kaže 19.776 m2 neto površin funkcionalnih in pomožnih prostorov klinike brez energetskih in tehničnih prostorov in zaklonišč; skupaj z njimi pa 23.001m2 neto površin.

Sledi redukcija oziroma revizija z datumom 03.03. 1999.

Sledi redukcija z datumom 26. 03. 1999.

Dodatne površine so posledica zahtev posameznih soglasjedajalcev v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja ( sanitarni, požarni inšpektorji…) in tudi zahtev uporabnikov, ki so opozarjali na bistvene pomanjkljivosti.

Maja 1999 je bila narejena ponovna redukcija. Neto površine so se iz 18.085 m2 zmanjšale na 17.780 m2 kar pomeni bruto koristna površina 20.200 m2.. Zmanjšalo se je število postelj: standardne postelje na 177, dnevne bolnišnice na 40 in postelj za sobivanje na 40. Z vsemi energetsko-tehničnimi prostori in zakloniščem bruto 23.050 m2 in skupaj z vsemi adaptacijami zaradi priključitve na obstoječo stavbo KC 25.400 m2 .

Neto koristna površina nove Pediatrične klinike ( brez nadstropja namenjenega KO za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo) je tako znašala 15.300 m2.

Maja 1999 se je Zdravstveni svet strinjal s predlaganim projektom.

Revizija 6

Na zahtevo državnega sekretarja prim. Janeza Zajca, dr.med. z MZ je bila septembra in oktobra 1999 narejena nova revizija, ki je zmanjšala bruto koristne površine za 930 m2 (prihranek pri laboratorijih, sobah zdravnikov, večnamenskih prostorih za konzilije in specializante, bolnišnični šoli, predavalnici, dnevni bolnišnici). Postelje za starša se zmanjšajo na 37.

Revizija 7

Do prelomnice je prišlo v prvi polovici leta 2001 s pismi arhitektov ministru za zdravje in z odločitvijo ministra za zdravje, da MZ odkupi stavbo Zavoda za varstvo pri delu.

V projekt se je vključilo tudi Ministrstvo za finance z idejami o najemu tujega kredita in razmišljanjem, da se v investicijo vključi privatni kapital.

Napovedane aktivnosti MZ se niso izvajale v skladu z napovedmi.

Ker se je iztekal Zakon o zagotovitvi sredstev za izgradnjo nove pediatrične klinike v Ljubljani, je Ustanova prosila oziroma zahtevala, da se pripravi nov zakon, ki bo omogočal financiranje do izgradnje.

Državni sekretar za investicije v zdravstvu nas je presenečal z izjavami o novih revizijah.

Ministrstvo za zdravje je v odgovoru na pismo strokovnega direktorja SPS PK prof.dr.C.Kržišnika, dr.med. z dne 12. 12. 2001 zapisalo, da so bojazni glede ponovne revizije projekta NPK odveč, saj je projekt NPK že dobil potrditev v enotnem dovoljenju za gradnjo Upravne enote Ljubljana št. 3513 – 16/2002 – 440 z dne 3. 12. 2001.

Sodelovanje z MZ se je po pridobitvi gradbenega dovoljenja decembra 2001 začelo slabšati, ker Ustanova očitno ni bila več koristna in je s svojimi zahtevami po izpoljnjevanju obljub in začetku gradnje postajala vedno bolj moteča.

V nedeljo, 20. januarja 2002 sem bila povabljena na MZ k pregledu ponovno revidiranih načrtov, ki naj bi jih nato predstavili posameznim oddelkom in službam Pediatrične klinike v zadnjo verifikacijo pred razpisom za izvajalca.

Predlog oziroma seznam prostorov s pripadajočimi površinami je bil tako površno pripravljen, da (sem) smo imeli veliko pripomb. Na zapisnik, ki ga je pripravil g.Bračko pa sem poslala pisne pripombe.

Sledile so napovedi prihoda revizorja de Campa iz Avstralije. Rok se je pomikal iz meseca v mesec.

De Campo se je zadnje dni junija 2002 mudil v Sloveniji in nekaj uric namenil ogledu Kliničnega centra.

15. oktobra 2002 smo bili seznanjeni z “de Campovo”

revizijo 8,

ki še poteka, saj de Campove rešitve oziroma predloge uporabniki skušajo umestiti v zmanjšane površine. Kaj več o njej, ko bo strokovna komisija ustanovljena pri MZ končala svoje delo.

 

Pripravila Biserka Marolt Meden,

predsednica uprave Ustanove za novo pediatrično kliniko v Ljubljani


OD BESED K DEJANJEM!

V Ljubljani, 11. 10. 2002

Ustanova za novo pediatrično kliniko v Ljubljani se kot del civilne družbe v Sloveniji že od leta 1994 trudi, da bi čim prej zgradili ustrezno bolnišnico za otroke in mladostnike, ki se danes zdravijo v stari Pediatrični kliniki.

Kljub temu, da je nova pediatrična klinika med prioritetami številka ena in je njena izgradnja več kot nujna, se tako začetek kot zaključek gradnje odmikata iz dneva v dan, iz meseca v mesec, iz leta v leto ( glej domačo stran Ustanove na Internetu www.trzinka.si/skladpk.htm ).

V upravi Ustanove za novo pediatrično kliniko v Ljubljani smo se zato odločili, da povprašamo civilno javnost, ali se strinja s protestom oziroma zahtevami, ki smo jih v upravi Ustanove za novo pediatrično kliniko v Ljubljani zapisali v pismo, ki smo ga člani in članice uprave poslali po elektronski pošti svojim prijateljem in somišljenikom in s prošnjo, da se nam pridružijo in svoje mnenje sporočijo tudi ministru za zdravje in predsedniku Vlade. Odziv je nad vsemi pričakovanji.

Ker smo prosili, da tudi nam sporočijo svoje mnenje ( na e-mail naslov: ustanova.pk@email.si ), so nas posameznike iz različnih krajev Slovenije opozarjali, da podpore ni mogoče poslati in preverjali, ali je to res akcija ustanove. Nekateri so nas s strinjanjem obvestili po faksu.

Sporočamo, da to je akcija civilne družbe, ki se je začela v naši Ustanovi na pobudo naše članice uprave ga.Mete Stvarnik in smo jo podprli vsi prisotni člani uprave na 70. in 72. seji uprave. Podpora prihaja od vsepovsod – tudi iz Avstralije.

Očitno nam je vsem dovolj praznih obljub, še posebej v tednu otroka.

Vsem se zahvaljujemo za podporo.

 

Hvala za objavo in lepo pozdravljeni!

Biserka Marolt – Meden

Predsednica uprave Ustanove


AKCIJA USTANOVE ZA NOVO PEDIATRIČNO KLINIKO V LJUBLJANI PO ELEKTRONSKI POŠTI V TEDNU OTROKA LETA 2002

V Ljubljani, 8. decembra 2002

 V podporo začetku gradnje nove Pediatrične klinike v Ljubljani je prek elektronske pošte stekla posebna akcija ( sklep o pripravi – na pobudo članice ga.Mete Stvarnik in izvedbi akcije je sprejel sekretariat uprave na seji dne 23. julija 2002). Člani uprave Ustanove za novo pediatrično kliniko so namreč na naslove prijateljev in somišljenikov razposlali protestno pismo ( ki ga je pripravila B.Meden in ga v dopolnitev poslala najprej ga.M. Stvarnik ( sklep 72. seje uprave z dne 11. septembra 2002 in nato vsem članicam in članom uprave) zaradi nerazumljivega zavlačevanja z začetkom gradnje nove pediatrične klinike. Pripisali pa so tudi prošnjo prejemnikom, naj pismo, če se z njegovo vsebino strinjajo, pošljejo naprej svojim prijateljem in somišljenikom ter na naslova ministra za zdravje in predsednika vlade.

Na ta način naj bi odgovorne v državi seznanili s svojim protestom, “ker država išče vedno nove izgovore, naroča revizije revizij in tako zavlačuje z začetkom izgradnje nove pediatrične klinike v Ljubljani, čeprav so razmere v stari kliniki najslabše v Sloveniji in daleč pod še sprejemljivimi standardi”.

Prav tako je v pismo izražen protest, ker država ne spoštuje in ne izvaja zakonov, ki jih sama sprejema. V obrazložitev tej trditvi pa je navedeno, da je bil Zakon o zagotovitvi sredstev za izgradnjo nove pediatrične klinike v Ljubljani sprejet leta 1996. Veljati je nehal decembra 2001, ko bi morala biti nova pediatrična klinika že zgrajena. Decembra 2001 je država sprejela nov zakon, ki vključuje tudi dinamiko izgradnje, a ga ne uresničuje.

Pismo obenem vključuje zahtevo, da vlada in Ministrstvo za zdravje takoj pospešita vse postopke in zagotovita, da se bo gradnja začela in končala tako, kot predpisuje decembra 2001 sprejeti zakon. Otrokom in mladostnikom pa da se zagotovi možnost sobivanje z enim od staršev in tako spoštovanje pravice otrok v bolnišnici ter humanizacija bolnišničnega zdravljenja.

Ustanova za novo pediatrično kliniko v Ljubljani je prejela več kot 3.500 sporočil po elektronski pošti, ki so jih državljanke in državljani poslali ministru za zdravje in predsedniku Vlade in nekateri v vednost Ustanovi, tako, da je sporočil, ki sta jih prejela minister in predsednik Vlade, zagotovo še več. Kar nekaj državljank in državljanov pa je poslalo svojo podporo našemu pismu tudi po pošti in po faksu na naslov Ustanove.

Večina je izrazila samo strinjanje s pismom Ustanove, veliko pa jih je pripisalo tudi svoje misli in izkušnje.

V nadaljevanju navajamo le nekaj misli iz sporočil:

Kakršnokoli zavlačevanje, ki smo mu priča že nekaj let je nedopustno, oz. vulgarno. Za zdravje otrok vam je očitno malo mar!!! Ali vas ni vsaj malo sram? Ali lahko mirno spite, ko veste, da niste storili vsega, kar je v vaši moči.

Ali kot smo lahko prebrali z neke grafitirane stene: IMAMO DENAR ZA NATO, A NIMAMO ZA PEDIATRIČNO KLINIKO.

Gospodje, ki odločate: ZAMISLITE SE in naredite tako, kot je PRAV. Zagotovite lepši in

Prijetnejši razvoj in rast vseh otrok in prenehajte z ignoranco! Naj “otroci naše največje

bogastvo” ne bo preteklost …

V istem času se gradi novi Onkološki inštitut, nova Očesna klinika, nova Nevrološka klinika, novi del Psihiatrične klinike in nova ORL klinika v Ljubljani, pori čemer pa je bila za vse naštete objekte opravljena le enkratna revizija, projektno dokumentacijo pa je izdelal isti dvorni projektant, ki je izdelal tudi projekte Pediatrične klinike

Pri vsej gradnji novih razkošnih zdravstvenih objektov pa je splošno znano, da je bolniških postelj v Sloveniji preveč.

Glede na nestrokoven način vodenja investicij v zdravstvu je zaradi počasne in večkrat prekinjene gradnje večine zgoraj naštetih objektov prišlo do bistveno višje vrednosti investicije in to v tolikšni meri, da bi že iz razlike investicijske vrednosti praktično lahko pokrili stroške izgradnje Pediatrične klinike (brez opreme).

Prav gotovo je močno najti še kakšnega revidenta, ki bo celoti zavrgel mnenje prejšnjega revidenta, pri čemer pa žal tudi v Sloveniji, čeprav 10 let po osamosvojitvi ne premoremo standardov in normativov, ki bi predpisovali kvaliteto zdravstvenih objektov in še manj vizijo razvoja slovenskega zdravstva, ki bi preprečila izgradnjo luksuznih in energetsko skrajno neracionalnih objektov (primer steklenega objekta Onkološkega inštituta).

Pridružujem se vseslovenski akciji, protestom in zahtevam vezanim na izgradnjo nove Pediatrične klinike.

- Avstralci bi dejali, da imajo najslabši sistem na svetu kar se tiče zdravstva, tako pravijo mediji, ne morem ocenjevati kakšna je resnica. Pogostokrat mediji napravijo velik “halo” potem pa je zopet mir. Sem ter tja odstavijo kakšnega ministra, kar se v Sloveniji zgodi zelo redko, potem pa je zopet vse po starem, saj preden se novi vključi je potrebno kar nekaj časa. Bolnice so polne, čaka se ravno tako kot v Sloveniji, zdravila se dražijo, ukinjajo se popusti etc. Firme, ki so imele dodatna zavarovanja propadajo, direktorji si poberejo nekaj miljončkov $ in odidejo na drugo delovno mesto. Torej, imamo odličen sistem. No saj ni slabo, samo bolan ne smeš biti.

Pripravila Biserka Marolt Meden


Od besed k dejanjem!

 V Ljubljani, Oktober 2002

VSESLOVENSKA AKCIJA ZA NOVO PEDIATRIČNO KLINIKO V LJUBLJANI

 Zaradi nerazumljivega zavlačevanja z začetkom gradnje nove pediatrične klinike v Ljubljani, se pridružujem pobudi civilne družbe, zato protestiram,

ker išče država vedno nove izgovore, naroča revizije revizij in tako zavlačuje z začetkom izgradnje nove pediatrične klinike v Ljubljani, čeprav so razmere za zdravljenje in bivanje otrok in mladostnikov  v stari kliniki najslabše v Sloveniji in daleč pod še sprejemljivimi standardi. 

Protestiram,

ker država ne spoštuje in ne izvaja zakonov, ki jih sama sprejema. Leta 1996 je bil sprejet Zakon o zagotovitvi sredstev za izgradnjo nove pediatrične klinike v Ljubljani. Veljati je nehal decembra 2001, ko bi morala biti nova pediatrična klinika že zgrajena! Decembra 2001 je država sprejela nov zakon, ki vključuje tudi dinamiko izgradnje, a ga ne uresničuje.

Zato zahtevam,

da Vlada in Ministrstvo za zdravje nemudoma pospešita vse postopke in zagotovita, da se bo gradnja začela in končala tako, kot predpisuje zakon, ki je bil sprejet decembra 2001;

da bo otrokom in mladostnikom zagotovljena možnost sobivanja z enim od staršev in bodo tako spoštovane pravice otrok v bolnišnici in zagotovljena humanizacija bolnišničnega zdravljenja.


Aktualno za leto 2001

Aktualno za leto 2000

Aktualno za leto 1999

Aktualno za leto 1998

nazaj.gif (1532 bytes)

pkdomov.gif (3296 bytes)

naprej.gif (1530 bytes)

Najboljši ogled z : explorer.gif (8609 bytes)  strani so pripravljene z: FPcreated.gif (9674 bytes)

Zadnjič posodobljeno 05.03.2009

To stran je naredila Trzinka (2228 bytes)

" alt="To stran je naredila Trzinka (2228 bytes)" border="0" width="200" height="32">